2021-03-07 10:23:00

MJESEC HRVATSKOGA JEZIKA

Od 21. veljače do 17. ožujka svake godine posebno su posvećeni obilježavanju važnih datuma u povijesti hrvatskog jezika. A njih u tom razdoblju ne nedostaje.

21. veljače obilježava se Međunarodni dan materinskog jezika. Svakome od nas naš materinski, jezik kojim smo progovorili prve riječi, treba biti važan. Trebamo ga čuvati, njegovati, ponositi se njime.

Ima li ljepših stihova o materinskom jeziku od stihova Vanje Radauša:

Prva rič što sam je čuo
Od matere -
Naučio -
Bila je 'rvatska.
U Slavoniji
Zemlji rođenoj,
Voljenoj,
Divane
Uvik
Od kako pamte,
Samo
'Rvatski.
I
Divane,
I
Psuju,
I
Pivaju,
I
Plaču,
A momci tepaju,
Maze se cure -
Divane snaše -
Brundaju babe,
Didaci mudruju,
Sve na vom
Jeziku našem,
Starom,
Dragom,
'Rvatskom.

22. veljače obilježavamo Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva u spomen na 1483.godinu kad je izišla prva tiskana knjiga u hrvatskoj povijesti Misal po zakonu rimskoga dvora.

17.ožujak važan je datum u hrvatskoj povijesti. Tog datuma 1967. objavljena je Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika (časopis Telegram). Deklaracijom su hrvatski jezikoslovci ukazali na podređeni položaj hrvatskog jezika u tadašnjoj državi tražeći da se

                                 „Ustavnim propisom utvrditi jasnu i nedvojbenu jednakost i     ravnopravnost četiriju književnih jezika: slovenskoga, hrvatskoga, srpskoga, makedonskoga.

I u našoj školi na različite načine obilježili smo ove važne datume. Jedan od zanimljivijih događaja bilo je sudjelovanje u akciji Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje pod nazivom „ Sat hrvatskoga jezika u Institutu”. S učenicima 8.b i 8.c odabrala sam predavanje koje se njima činilo zanimljivo. Odabrali su temu „ Hrvatska imena i prezimena.”

Predavaču, dr.sc. Domagoju Vidoviću poslala sam popis imena učenika koji je on uklopio u svoje predavanje. Tako su učenici mogli saznati sve o svojim imenima i prezimenima, od učestalosti, podrijetla, izvedenica, vremena nastajanja do usporedbe učestalosti imena u Belom Manastiru u odnosu na Hrvatsku.


Osnovna škola "Dr. Franjo Tuđman" Beli Manastir