preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Dr. Franjo Tuđman" Beli Manastir

Login
Tražilica

Aktivacija mTokena

Upute za mToken portal

"Mravci - znalci"

 

Priručnik za pomoćnike u nastavi  za rad s djecom s teškoćama u razvoju

Priloženi dokumenti:
Ucimo zajedno.pdf

 

Kampanja za zaustavljanje seksualnog nasilja nad djecom

Raspored zvona 2023./24.

1. sat

8:00-8:45

13:30-14:15

2. sat

8:50-9:35

14:20-15:05

3. sat

 9:45-10:30

15:15-16:00

4. sat

10:40-11:25

16:05-16:50

5. sat

11:30-12:15

16:55-17:40

6. sat

12:20-13:05

17:45-18:30

 

Priloženi dokumenti:
19 dec.pdf

Naš YouTube kanal

 

Upisi u srednju školu

Upisi.hr

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Halloween u našoj školi
Autor: Ivana Hannich, Ivana Čavar, 31. 10. 2011.

S obzirom da je Halloween postao dio kulture u zemljama engleskog govornog područja i šire, pojedini razredi obilježili su ga na satima engleskog i njemačkog jezika. Učenici 6.c razreda posebno su se potrudili i ukrasiti učionicu engleskog jezika. Zavirite u galeriju slika…

FOTOGRAFIJE!!!


Što je Halloween???

Izdubljene bundeve, trick-or-treat, pecanje jabuka, duhovi, vještice i pokoji zalutali šišmiš.I sve je spremno za obilježavanje sve poznatijeg blagdana koji se tradicionalno obilježava u zemljama engleskog govornog područja, posebice  SAD-u, Irskoj i Velikoj Britaniji, ali sve više je prihvaćen i u drugim dijelovima svijeta.

Noć vještica ili Halloween je noć uoči blagdana Svih svetih. U cijelom se svijetu slavi zadnjeg dana u mjesecu listopadu (31. listopada). Blagdan vuče korijene iz drevne Irske, iz doba starih Kelta. U njihovo vrijeme godina je završavala zadnjeg dana u mjesecu studenom. Za njih je prijelaz s noći 31. listopada na 1. studenog označavao kraj žetvene godine i početak zime. Postoji više teorija o običajima i vjerovanjima o tome danu, a najprihvaćenija govori o vjerovanju kako se te noći otvaraju vrata između svijeta živih i svijeta mrtvih i duhovi mrtvih hodaju među živima. Kelti su se u strahu maskirali kako bi zbunili i prestrašili mrtve te ih otjerali od sebe. 

Halloween, kao i svaki blagdan ima svoje običaje obilježavanja.  Djeca se maskiraju i obilaze kuće, a ukućani im obično dijele slatkiše nakon što ih pozdrave poznatim uzvikom «Trick or Treat!». Jedna od popularnih igara je «bobbing for apples»;pecanje jabuka iz vode ustima. Obilježavanje Halloweena uključuje i dubljenje bundeva, a taj je običaj nastao zahvaljujući staroj irskoj legendi o Jack-o’-Lanternu.Postoji  još jedna teorija o korištenju bundeva koja kaže kako su Kelti vjerovali da glava, kao najmoćniji dio tijela, sadrži u sebi i dušu i znanje pa su koristili glavice povrtnica izrezane u stravične grimase kako bi ih zaštitile od bića iz praznovjernih predaja. I tu postoji druga teorija, a kaže da su izrezbarena lica na bundevama predstavljala lica dragih pokojnika, a svijeća se palila kako bi njihovim dušama osvijetlila put da se tog dana lakše vrate sa Zemlje natrag na nebo.

I za kraj…Legenda o Jack-o’-Lanternu!

Irski kovač Jack bio je poznat po svojoj škrtosti ali i domišljatosti. Vrag i Jack su napravili jedan plan – da Jack uz vragovu pomoć kupi piće, a on će mu zauzvrat platiti svojoj dušom. Vrag se tada pretvorio u novčić kako bi mogao platiti piće,a Jack je stavio novčić u džep u kojem je bio križ i vrag se više nije mogao vratiti u svoj oblik. Tada je vrag obećao da će tražiti Jackovu dušu tek za 10 godina ukoliko ga pusti na što je Jack pristao. Za 10 godina vrag se vratio po dušu, ali Jack ga je opet prevario! Rekao je vragu da mu doda jabuku sa stabla, a vrag nije znao da je Jack na stablu izrezbario križ pa ga tako vrag ponovno nije mogao dohvatiti. Kada je Jack umro nije mogao u Raj zbog svoje grješne duše. Pred vratima pakla čekao ga je vrag koji ga je potjerao u mrak. Da ga se riješi dao mu je i žeravicu ugljena. Jack je u džepu imao repu koji je izdubio i u nju stavio žeravicu. Od tada Jack stalno luta mrakom sa svjetlećom repom u ruci tražeći put kući koji nikako ne može pronaći. Jack-o’-Lantern ili Jack Fenjer je postao simbolom proklete duše koja luta između svjetova.

Ivana Čavar i Ivana Hannich





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju